Železnice od února ožívá

(2.2. 2013)

Jak to vidí u sousedů

Hanušovice – Po více než roce se na železniční trať z Hanušovic do Dolní Lipky u Králík vrací osobní vlaky. První pravidelný spoj vyjede už tuto sobotu.

Ačkoli Pardubický a Olomoucký kraj spojují čtyři železniční trati, osobní vlaky jezdí pouze po hlavní trase ze Zábřehu do České Třebové. Na ostatních je v prosinci 2011 východočeské hejtmanství nahradilo autobusy. Sklidilo za to velkou kritiku od místních samospráv i veřejnosti. Po krajských volbách loni na podzim získal postradního pro dopravu v Pardubickém kraji Jaromír Dušek. Pod jeho vedením hejtmanství mění dopravní politiku.

V loňském roce byl překročen finanční limit na zajištění dopravní obslužnosti o osmdesát milionů korun. Letos plánují Pardubičtí na veřejnou dopravu vydat 297 milionů korun. „Do této částky se musíme bezpodmínečně vejít. Nemáme čas na předělávání nefunkčního systému. Ve spolupráci s Oredem (krajský koordinátor dopravy, pozn. red.) vrátíme jízdní řády k původnímu stavu. Na železnici Dolní Lipka – Hanušovice bude vlak jezdit již od února. Navíc lidem vracíme víkendové spoje na trati Letohrad – Lichkov,“ sdělil Dušek.

Trať z Hanušovic do Dolní Lipky prochází Malou Moravou. Její starosta Antonín Marinov zprávu o návratu osobních vlaků vítá. Důležitá bude podle něj podoba jízdního řádu. „Pokud budou problémy jako před zrušením vlaků, že jak v Hanušovicích, tak v Lipce na vlaky nenavazovaly další spoje a cestující museli čekat, lidé se na železnici nevrátí. Ale v případě, že budou jízdní řády udělány dobře a v Hanušovicích bude bez čekací doby přestup na Jeseník, myslím si, že o víkendech budou železniční spoje využívány hlavně turisty,“ míní.

Navrácení vlakových spojů podporuje i Olomoucký kraj. Nahrazení osobních vlaků autobusy před více než rokem zkomplikovalo lidem na Hanušovicku život. Pokud se vlak či autobus zpozdil, přípoj na něj nečekal. „Byl to velký problém. Lidé, kteří spoléhali na to, že autobus přijede včas a že přestoupí na vlak, museli čekat hodinu na další spoj,“ dodal Antonín Marinov.

Jízdní řád

Odjezdy vlaků z Hanušovic:

8.11
10.08
14.06
16.06
18.09

Odjezdy vlaků z Dolní Lipky:

7.18
9.16
13.16
15.21
17.21

Vlaky pojedou v sobotu, v neděli a státní svátky.