Klub navrhuje zřídit na železnici několik nových zastávek

(2.2. 2013)

Hanušovice – Členové klubu Moravská pohraniční, jehož cílem je obnovit železniční spojení Hanušovic a Dolní Lipky, navrhují na této trati vybudovat nové zastávky. Ty stávající totiž vznikly v 19. století a dnes často leží mimo zastavěná území.

„Nové zastávky by měly respektovat nejen skutečnou potřebu místních lidí. Trať prochází řídce osídleným územím, proto se budou počty místních cestujících stále pohybovat v jednotkách. Traťmáalevelkývýznampro turistiku a měla by proto návštěvníky kraje dovézt až k východištím turistických cest,“ řekl spoluzakladatel klubu Arnošt Juránek.

Novou zastávku sdružení navrhuje v Červeném Potoku v místech, kde se trať kříží s autobusy na lince do Dolní Moravy. Bylo by tak možné zlepšit dostupnost lyžařského střediska Dolní Morava. Další zastávky klub navrhuje v Malé Moravě u pohostinství, u pily v Podlesí a u rozcestí na Vojtíškov.

Radní Pardubického kraje Jaromír Dušek nápad považuje za opodstatněný. „Historicky jsou některé zastávky položeny z dnešního pohledu nepřirozeně. Nejsou blízké osídlení, silničním komunikacím, není možné tam navázat autobusy či jiné případné spoje,“ řekl Dušek.

„Jsem s těmito lidmi dohodnut na společném jednání. Návrhy na umístění zastávek nejdříve prověříme. Pak nás čeká delší a strastiplnější cesta. Přesvědčit odpovědné orgány, aby to nejen odsouhlasily, ale také zafinancovaly a postavily,“ doplnil Dušek.