Dolní Lipku a Hanušovice opět spojily vlaky

(2.2. 2013)

LICHKOV, HANUŠOVICE Po více než roční pauze se dnes vrátí vlaky na železniční trať Dolní Lipka – Hanušovice. Budou jezdit pouze o víkendu. „Pardubický kraj si od Českých drah objednal ještě další spoje, které minulé vedení hejtmanství z úsporných důvodů zrušilo,“ řekl ředitel Krajského centra osobní dopravy v Pardubicích Michal Štěpán.

„Provoz na trati Dolní Lipka – Hanušovice zajistí pět párů vlaků. Úprava objednávky se dotýká také prodloužení třech párů vlakových spojů z Lichkova do Moravského Karlova. Nově tyto vlaky pojedou až do zastávky Mlýnický Dvůr,“ uvedl Štěpán.

Dolní Lipka je místní částí města Králíky. Vedení radnice by uvítalo, kdyby spoje jezdily i ve všední den. „Jsme rádi i za tu první vlaštovku, která nám pokryje potřeby turistů. Lidé si na tu trať zvyknou. Máme příslib, že od nového jízdního řádu by se to mělo změnit na denní provoz,“ řekla starostka Králík Jana Ponocná. Město chce vyjednat i obnovení tratě směrem na Štíty na Šumpersku. Podle starostky se jedná o trať, na kterou jsou lidé zvyklí, i když ji nevyužívalo moc cestujících. „Nežije tu hodně lidí a nejedná se o hlavní koridor.“

Cestující, kteří dorazí po obnovené trati do Hanušovic na Šumpersku, budou mít spojení dál do Ramzové na Jesenicku a Jeseníku a opačným směrem do Zábřehu na Moravě a Olomouce. Na Orlickoústecku se také prodlouží trať z Lichkova do Mlýnického Dvora, dosud vlaky končily v Moravském Karlově. „Víkendový provoz tak zlepší dostupnost zdejšího nedávno rozšířeného sportovního areálu. Ve všech zaváděných vlacích bude platit standardně tarif Českých drah a mezi zastávkami v Pardubickém kraji samozřejmě také integrovaný krajský tarif IREDO, který umožňuje na jednu jízdenku cestovat jak vlaky, tak autobusy,“ uvedl Štěpán.

„Pardubický kraj rovněž objendal větší počet zastávek osobních a spěšných vlaků v Třebovicích, Dolní Dobrouči na Orlickoústecku, Čeperce, Opatovicích nad Labem, Rosicích na Labem na Pardubicku a ve všech stanicích a zastávkách v úseku Chrast u Chrudimi a Hlinsko na Chrudimsku,“ uvedl krajský radní zodpovědný za dopravu Jaromír Dušek, který dřív působil jako předák železničních odborů.