Miloš Zeman: Proč bych do senátu volil Jaromíra Duška

Výňatek z rozhovoru Miloše Zemana pro Evropské noviny o komunálních a senátních volbách.

Miloš Zeman

Pane předsedo, vaše Strana Práv Občanů nominovala do senátních voleb i řadu nestraníků. Nemáte ve straně dostatek osobností?

Za tuhle otázku vám velmi děkuji. Především Strana Práv Občanů nedělí občany na ženy a muže, mladé a staré, bohaté a chudé a tím méně na straníky a nestraníky. Pro nás je „občan“ nedělitelná kategorie a proto za nás do Senátu kandiduje ta osobnost, která občanům v tom kterém obvodu může být nejprospěšnější.

V obvodu Ústí nad Orlicí za vás kandiduje i známý odborový předák, ing. Jaromír Dušek. Pokládáte ho za tu pro obvod nejprospěšnější osobnost, když znáte některé jeho kontroverzní výroky?

Samozřejmě. Kdybych bydlel v tomto obvodu, Jardu Duška bych zcela určitě volil, přesto nebo právě proto, že jako předseda vlády bych ho několikrát nejraději zabil. Obhajoval zájmy, těch, které reprezentoval, tak obratně a s takovou zarputilostí, že jsme nakonec museli přistoupit na nějaký kompromis. A to jsou přece vlastnosti, které senátor má mít.

Takže jste ani na okamžik nezaváhal s podporou kandidáta, který se nechce ohnout na ministerstvu dopravy?

Naopak. Mám totiž rád lidi, kteří se neohýbají ani se ohnout nenechají, bez ohledu na to, kde a před kým. Pokud totiž chcete bojovat za zájmy těch, které v Senátu zastupujete, musíte mluvit jasně a nahlas. Jinak vás totiž nebude slyšet. Ani já přece nepatřím mezi ty, jehož bonmoty by média přijímala s nadšením.

Domníváte se tedy, že tyto přednosti jsou pro výkon funkce senátora dostačující? Že toho přece jen nepotřebuje víc?

Především v této chvíli sedí v Senátu dost lidí, kteří tyto přednosti nemají, jak jistě sama dobře víte. A Jarda Dušek jednal s několika předsedy vlád, s desítkami poslanců, má významné kontakty v zahraničí, komunikuje s řediteli bank a významných společnosti, a to nejen stavebních. A neposlední řadě jeho rodina žije na Orlicku již více než čtyři sta let. A jak mi řekl, z každé obce obvodu to má domů maximálně půl hodiny. Který z ostatních kandidátů tohle o sobě může řici?

Promiňte, chtěl jste ještě něco podotknout?

Ano, mám totiž i jeden soukromý důvod, proč bych si přál, aby senátorem v tomhle obvodu byl reprezentant železniční dopravy. Můj dědeček byl totiž za první republiky přednostou stanice v Ústí nad Orlicí.